bsr lichtenberg

CHP’Lİ KARASU’DAN TARSİM TEPKİSİ | MySivas.Com Sivas Haberleri
reklam
reklam

CHP’Lİ KARASU’DAN TARSİM TEPKİSİ | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

17 Eylül 2021 - 13:23

CHP’Lİ KARASU’DAN TARSİM TEPKİSİ

Son Güncelleme :

07 Eylül 2021 - 22:46

45 kez okundu
reklam
CHP’Lİ KARASU’DAN TARSİM TEPKİSİ
reklam

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Tarım Sigortaları Havuzu’nun çiftçi zararlarını karşılamamak için düşük hasar oranları raporladığını söyledi.

 

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, geçtiğimiz gün Sivas Kangal ilçesinde yaptığı incelemelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Tüm Sivas’ta olduğu gibi Kangal’da bu yıl kuraklığın etkili olduğunu kaydeden Karasu, “İncelemelerde bulunduğumuz köylerde kuraklığın etkilerini çok net gördük. Sivas’ın tamamında kuraklık var ancak TARSİM sigorta şartlarını yerine getirmiyor” ifadelerini kullandı. Ekili alanların tarım sigortası kapsamında olduğunu vurgulayan Karasu, TARSİM’in kuraklıktan etkilenen alanlar için yüzde 0 hasar raporu verdiğini bu yolla hak sahiplerine ödeme yapmadığını vurguladı. TARSİM’in tavrını eleştiren Karasu, “Çiftçimiz sigortasını yapmış, “Yaşanan kuraklığın ardından, kuraklıktan etkilendiği sabit olan tarım alanlarına ilişkin Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) düşük hasar raporları vererek hak sahiplerine yapılması gereken ödemeleri en aza indirgemeyi amaçlamaktadır. Zarar gören tarım alanlarında İlçe Tarım Müdürlükleri ile TARSİM arasında hasar oranı uyuşmazlığı yaşanmaktadır. Söz konusu uyuşmazlığın son örneği Kangal İlçemize bağlı, Aşağıhüyük, Beyyurdu, Bozarmut, Hüyüklüyurt, Kuşkayası, Mısırören, Mühürkulak, Tahtalı, Yaylacık, Çat ve Örencik köylerinde görülmüştür. TARSİM tarafından adı geçen köylerdeki ekili alanlar için yüzde 0 (sıfır) kuraklık hasar raporu oluşturmuştur. Aynı köylere ilişkin Kangal İlçe Tarım Müdürlüğü’nün oluşturduğu hasar raporu ise yüzde 45 ile 70 arasındadır. Sivas ili genelinde tüm ilçelerimizde aynı sorun yaşanmaktadır. Üreticilerimiz TARSİM’e olan güvenini kaybetmiş, hem maddi olarak zarar görmüş hem de zirai don ve kuraklık gibi afet süreçlerinde yalnız bırakılmıştır” şeklinde konuştu.

 

TARSİM’le ilgili bölge çiftçilerinin şikayetlerini dile getiren Karasu, TARSİM eksperlerinin hasar raporlarında keyfi davrandığını, bazı bölgelerde inceleme yapmadan hasar raporu yazdıklarını dile getirdi. Hasar raporu verildiği bölgelerde ise ödemelerin piyasa fiyatlarının altında yapıldığını vurgulayan Karasu, “Kuraklıktan zarar gören çiftçiye 2 lira buğday ödemesi yapılıyor. Bu fiyat politikasını kim oluşturdu? Hangi gerekçeyle çiftçiye piyasanın altında fiyat veriliyor?” dedi.

 

CUMHURBAŞKANI KARARI YETERSİZ

 

1 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na ilişkin açıklamalarda da bulunan Karasu, kuraklık desteğinde Çiftçi Kayıt Sistemi şartının kaldırılması gerektiğini söyledi. Birçok tarım alanının veraset sorunları nedeniyle ÇKS’de kayıtlı görünmediğini kaydeden Karasu, “ÇKS önemli bir veri ancak tek başına yeterli değil, yıllardır topraklarını eken ancak birtakım sorunlar nedeniyle ÇKS kaydını gerçekleştirmeyen çiftçiler kaderine terk ediliyor. Kuraklık desteğinden faydalanmaları için vakit kaybetmeden düzenleme yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Karasu, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

1- Söz konusu köylerde TARSİM eksperlerinin inceleme yaptığı dönemde İlçe Tarım Müdürlüğü ile neden koordinasyon halinde olmamıştır?

2- Hak sahiplerinin TARSİM eksperlerine İlçe Tarım Müdürlüğünden bir görevlinin refakat etmesi yönündeki talebi hangi gerekçelerle olumsuz karşılanmaktadır? Bazı bölgelere ilişkin TARSİM eksperlerinin inceleme yapmadan rapor oluşturduğu iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

3- TARSİM ile Kangal İlçe Tarım Müdürlüğü arasındaki aynı bölgeler için verilen farklı hasar raporlarının gerekçesi nedir?

4- TARSİM hangi gerekçelerle İlçe Tarım Müdürlüklerinin hazırladığı hasar raporunu kabul etmemektedir?

5- Bakanlık olarak Sivas İli Kangal İlçesinde TARSİM’e bildirilen ve numune alınacak tarlalar hangileridir?

6- İlçe Tarım Müdürlükleri ile arasında çelişki bulunan raporlara ilişkin TARSİM’e itiraz kanalı hangi gerekçelerle kapatılmıştır?

7- Zarar gören mahsule ilişkin hak sahiplerine yapılan ödemeler niçin piyasa fiyatlarının altında yapılmaktadır?

8- 4427 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle kuraklıktan etkilenen üreticilere yönelik destek paketi açıklanmıştır. Ancak söz konusu kararda Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) kayıtlı olmak zorunluluğu bulunmaktadır. Veraset sorunları nedeniyle ÇKS kaydı bulunmayan üreticilerimizin yaşadığı mağduriyet devam etmektedir. Söz konusu mağduriyete ilişkin Bakanlığınız herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?

 

 

 

 

 

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam