reklam
reklam

İş Dünyasının ve Üyelerin Talepleri Gerçekleşti | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

12 Mayıs 2021 - 05:03

İş Dünyasının ve Üyelerin Talepleri Gerçekleşti

Son Güncelleme :

30 Nisan 2021 - 22:24

90 kez okundu
reklam
İş Dünyasının ve Üyelerin Talepleri Gerçekleşti
reklam

TOBB Vergi Komisyonu Başkanı ve Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, çeklerin bankaya ibrazı ile icra iflas takiplerinin durdurulmasını içeren  ‘Vergi Usulü Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin tam kapanma sürecinde iş dünyası tarafından memnuniyetle karşılandığını belirtti.

Başkan Hastaoğlu yaptığı açıklamada; ” Pandemi sürecinde iş dünyası temsilcileri olarak üyelerimizin mağduriyet yaşamaması adına topladığımız talep ve önerileri TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve Milletvekillerimize ilettik. Genel Başkanımızın, üyelerimizin yaşadığı sıkıntıları Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Bakanlarımıza iletmesiyle taleplerimiz sonuçlanmaya başlamıştır. Taleplerimizi iş dünyası adına tüm mercilere ileten Genel Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve taleplerimize kayıtsız kalmayarak yerine gelmesini sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Üyelerin talepleri doğrultusunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle tüm sektörlerde, kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 30 Haziran 2021’e kadar uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Başkan Abdukadir Hastaoğlu; “ Kısa Çalışma Ödeneği’nin süresi Nisan, Mayıs ve Haziran ayını da kapsayacak şekilde 3 ay, Kovid 19 salgınında faaliyetleri olumsuz etkilenen esnafımıza verilen Kira Desteği ve Gelir Desteği uygulamasının süresi ise 1 ay daha uzatılmıştır. Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden kredi kullanan esnaflarımızın taksit ödemeleri 1 Temmuz 2021 tarihine kadar ertelenmiş, kredi kullanan esnaflarımızdan taksit ödemesini yapamayanların borcu ise daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından Halk Bankası’na ödenmiştir. Üyelerimizin talepleri doğrultusunda sürekli dile getirdiğimiz çek ve senetlerle ilgilide önemli bir düzenleme yapılmıştır.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da; ibraz süresinin son günü 30 Nisan ile 31 Mayıs arasına isabet eden çekler, bu tarihler arasında ibraz edilemeyecek. Ancak 1 Haziran’dan sonra kalan süre için ibraz işlemi yapılabilecek. 30 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasında vadesi gelen kambiyo senedine dayalı alacaklar hakkında, bu tarihler arasında icra ve iflas takibi başlatılamayacak. İhtiyati haciz kararı verilemeyecek ve başlamış olan takipler duracak. Kamu idarelerinin kamu hukukundan veya özel hukuktan doğal alacakları hakkında 30 Nisan 2021 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında icra ve iflas takibi başlatılamayacaktır” ifadelerini kullandı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Hızlı Destek Programı başvurularının 3 Mayıs 2021 tarihinde başlayacağını belirten Başkan Hastaoğlu; “ Bu destek öncelikle Kovid salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere yöneliktir. Teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler de bu desteğe başvurabilecektir. Mikro işletmeler 30 bin liraya kadar, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar 3 yıl geri ödemesiz, 2024 yılından itibaren 4’er aylık dönemlerde 6 taksit olarak ve tamamı faizsiz olacak şekilde bu destekten faydalanacaklar. Bu sektörlerde şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren E-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığı ile başvurularını yapabilirler.” dedi.

.

 

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam