Kekemeliğin En Önemli Sebebi Korku ve Stres | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

25 Ocak 2021 - 19:38

Kekemeliğin En Önemli Sebebi Korku ve Stres

Son Güncelleme :

22 Ekim 2020 - 19:28

3 kez okundu
reklam
Kekemeliğin En Önemli Sebebi Korku ve Stres
reklam

Numune Hastanesi çocuk gelişim uzmanlarından Sultan İŞLEYEN , kekemeliğe dikkat çekmek adına öncelikle kekemeliğin ne olduğunu belirtirken, kekemeliğin nedenleri ve ne yapabiliriz sorusuna cevaplar verdi.

       Kekemeliğin tanımı hakkında konuşan Çocuk Gelişim Uzmanı Sultan İŞLEYEN, “ Kelimeler, heceler ya da seslerin tekrarlanması, konuşma sırasında duraklama veya dengesiz konuşma hızı ile karakterize bir konuşma bozukluğudur. En sık 2-6 yaşlar arasında meydana gelen kekemelik tüm çocukların yaklaşık %5 ila %10’unu etkiler. Kekemelik görülen çocukların çoğunluğu yetişkinliğe kadar devam etmez. Genellikle, çocuğun gelişimi ilerledikçe tamamen kaybolur. Kalıcı olabilecek durumlarda erken müdahale ile yetişkinlikte problemin devam etmesi önlenebilir” dedi.

       Kekemeliğin nedenlerine değinen Sultan İŞLEYEN, genellikle kekemeliğin sebebinin baskı ve stres olduğunu dile getirerek sözlerine şu şekilde devam etti; “ Çocukların psikososyal anlamda sıkıntı veren çevrelerde bulunması, ailevi problemler ve herhangi bir şeyden duyulan şiddetli korku da kekemeliğe sebebiyet verebilmektedir. Baskı ve stres altında kalmaları, onlardan büyük beklentilerin olması, titiz ve kontrolcü bir çevrede yetişmesi nedeniyle kekemelik ortaya çıkabilmektedir. Kekemeliğe sebebiyet veren en önemli şeylerden biri de yaşanan travmadır. Bir diğer sebep ise ailede veya akrabaların içerisinde kekeme bulunmasıdır “ dedi.

       Kekemeliğe yönelik öneriler üzerinde vurgu yapan Sultan İŞLEYEN, ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşması gerektiğini şu şekilde sıraladı; “ Öncelikle kekemeliği olan çocuğun konuşması üzerinde durmayın.  Çocuğunuzu düzgün konuşmak için zorlamayın. Çocuğu hiçbir şekilde korkutmayın. Çocuklar heyecanlandığında konuşması için zorlamayın. Kekeleyip söyleyemedikleri cümleleri sizler tekrar etmeyin. Çocukların kekemeliği üzerinde dikkat çekmeyin, zira dikkatleri üzerine toplandığını fark eden çocuk bu davranışı devam ettirmeye çalışabilir. Çocuğunuzun kekemeliğini başkalarına anlatmayın. Çünkü buna şahit olan çocuk daha da içine kapanabilir. Çocuklarınızı dinlerken sabırlı olun. Yapmacık şekilde “sen anlat ben seni dinliyorum” ifadelerini kullanmayın. Çocuklar ile konuşurken çocuğun gözlerine bakın ve beden diliniz ile ona dinlediğinizi hissettirin. Çocukları arkadaş veya kardeşleri ile kıyaslamayın. Çocuklarınız ile zaman geçirin, onu övün ve ona değerli olduğunu hissettirin. Hangi ortamda daha rahat kendini ifade ediyorsa o ortamlara götürmeye çalışın. Unutmayın kekemelik bir hastalık değildir. Kekemeliğe değil akılcı konuşmaya odaklanmalı ve çocuğunuzu cesaretlendirmelisiniz” dedi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam