reklam
reklam

KUZEY VE GÜNEY ÇEVRE YOLLARI ŞEHRİMİZ İÇİN ELZEMDİR | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

22 Nisan 2021 - 19:49

KUZEY VE GÜNEY ÇEVRE YOLLARI ŞEHRİMİZ İÇİN ELZEMDİR

Son Güncelleme :

08 Nisan 2021 - 14:04

1.094 kez okundu
reklam
KUZEY VE GÜNEY ÇEVRE YOLLARI ŞEHRİMİZ İÇİN ELZEMDİR
reklam

Sivas, son nüfus verileri ile bir kez daha göç verdiğini göstermiş oldu. Genç nüfusun hızla şehirden uzaklaştığı, emeklilerin büyük çoğunlukla kaldığı bir şehir haline geldi.

Yapılan araştırmalar geçim sıkıntısından kaynaklı göçler yanında, şehrimizde yaşayan insanların sosyal ve kültürel noktada aradığını bulamama da göç kriterleri arasında gösterilmiştir. Diğer bir kriterde gayrimenkul fiyatlarının yüksek oluşudur.

Tek merkezli bir yapıya sahip olan Sivas, hükümet meydanını merkez alarak genişlemektedir. Resmi kurum binalarının şehir dışına çıkarılması ile şehir merkezi bir miktar rahatlamıştır.

(Bu amaçla ve depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile boşaltılan defterdarlık binasına, yeniden şehir dışında bulunan Tapu Kadastro Müdürlüğünün getirilmesinin halktaki şaşkınlığı devam etmektedir)

Yeni hastane civarı, Cumhuriyet Üniversitesi nin bulunduğu Çevre ve İşhan Bağdat caddesi civarı yeni yerleşim yeri olarak göze çarpmaktadır. Ancak bu bölgelerdeki konut fiyatlarının yüksekliği had safhaya ulaşmıştır.

Sivas halkının gelir grubu orta ve düşük gelir grubu ağırlıklıdır. Bu yüzden şehirde yaşayan insanların yüksek fiyatlı konutlara sahip olması imkansız hale gelmiştir. Ayrıca şehir içi yol haline gelen Erzincan Çevre yolu Yeni Hastanenin de bulunduğu aksta olmasından dolayı ihtiyaca cevap verememektedir.

Yaklaşık 8 yıl önce yapılan revizyon imar planında, Kuzey ve Güney Çevre yolları belirlenmiş olup, özellikle Kuzey Çevre Yolunda;

     Yeni 2.üniversite alanı , 2.hastane alanı, Belediye hizmet alanları ve yaklaşık 500 bin nüfus öngören yeni yerleşim alanları belirlenmiştir. Bu bölgenin hayata geçmesi ile İşhan ve Bağdat caddesine alternatif yeni bir alan kazanılmış olacaktır.

Yaklaşık 500 bin nüfus öngören alanın çevre yoluna kavuşması ile şehirde arsa maliyetleri düşecek, ucuz ve çağdaş nitelikte konutlarında yapılmasına olanak sağlayacaktır.

Bunun en önemli ayağı da 2014 yılında Karayolları Müdürlüğü tarafından programa alınan Kuzey Çevre Yolunun açılmasıdır.

Her seçim döneminde vaatler arasında yer alan Kuzey ve Güney Çevre Yolunun bir an önce yapılması, şehirdeki daralmayı giderecek, düşük maliyetli arsa payları sayesinde ucuz konutların üretilmesini sağlayacaktır. Sivas yeni bir merkeze kavuşacaktır.

    Başta Sivas Millet vekillerimiz Sayın İsmet Yılmaz , Sayın Habip SOLUK ve Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgin in bu konuya hassasiyet göstermelerini talep ediyoruz. Yatırım programında olduğu halde, yaklaşık 8 yıldır sürüncemede kalan konuya ağırlık vererek Ankara nın gücünü Sivas ta estirmeleri elzemdir.

     Söz verildiği halde yerine getirilmeyen 6. Bölge Teşvikinde yaşanan başarısızlık, bir türlü faaliyete geçemeyen Lojistik Köy hala güncelliğini ve şehir için gerekliliğini korumaktadır.

    Kenevir ekiminde işin takip edildiğinde başarıldığını şehrimiz ispatlamıştır. Emeği geçen her kese teşekkürü borç biliyoruz.

   Muhalefet partileri olarak bizler, STK lar ve şehirde bu hizmeti bekleyen Sivas lılar olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam