reklam
reklam

Mehmet Akgül”ÜÇ HARFLİ ZİNCİR MARKETLER, KANSERLİ HÜCRE GİBİ YAYILDI” | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

22 Nisan 2021 - 19:24

Mehmet Akgül”ÜÇ HARFLİ ZİNCİR MARKETLER, KANSERLİ HÜCRE GİBİ YAYILDI”

Son Güncelleme :

24 Şubat 2021 - 20:57

614 kez okundu
reklam
Mehmet Akgül”ÜÇ HARFLİ ZİNCİR MARKETLER, KANSERLİ HÜCRE GİBİ YAYILDI”
reklam

Yiyecek maddeleri yapanlar ve satanlar esnaf odası başkanı Mehmet AKGÜL, Zincir marketlerin küçük esnafa zararı hakkında açıklamada bulundu…

ÜÇ HARFLİ ZİNCİR MARKETLER, KANSERLİ HÜCRE GİBİ YAYILDI!

BİM, A101 ve Şok gibi market zincirlerinin sektörde toplam pazar payının hızla arttığını belirten AKGÜL ‘ün konuşmasında şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’de zincir market sektöründe ilk sırayı A101, BİM ve ŞOK gibi market zincirleri oluşturmaktadır. Bu marketler Türkiye’nin 81 ilinde, tüm ilçelerde, hatta her sokakta faaliyet göstermektedir ve uluslararası raporlara göre dünyanın en hızlı büyüyen şirketleri arasında yer almaktadır. Salgın sürecinde bu market zincirleri kasalarını doldurmakla kalmamış, aynı zamanda online satış ve dijital aplikasyonlar ile kendi üretim portföylerini de genişletmişlerdir. Bu orantısız büyüme, başta mikro ve küçük işletmeler olmak üzere ülkemizdeki esnafları oldukça olumsuz etkilemekte ve zincir marketlere karşı giderek daha da savunmasız hale getirmektedir. Zincir marketlerin  organik ilişki ve iş birlikleri de bu marketlerin kanserli hücre gibi ülkemizin her mahallesinde, hatta sokağında büyümesini kolaylaştırmaktadır.”

AKGÜL , hızlı tüketim malları perakendeciliğinde ilk dört teşebbüsün üçünün zincir marketler olduğunu vurgulamaktadır. Buna göre bu marketlerin pazar payları artarken, yerel ve küçük marketlerin pay kaybettiği görülmektedir. Zira bu marketlerde ortalama 5.000-15.000 çeşit ürün satışa sunulduğu resmi raporlarda yer almaktadır. Bu marketlere ilişkin bir diğer önemli husus, tedarikçilerle yapılan sözleşmelerin haksız rekabet sonucu küçük ve orta ölçekli perakendecileri kapanmaya zorlamasıdır. Promosyonlu ürün satışından fiyat artışlarına ürün tedarik sürecinde yaşanabilecek sorunlara kadar hemen her konuda zincir marketler, oluşabilecek tüm ekonomik kaybı haksız ve adil olmayan şekilde perakendecilere yıkmaktadır. Salgında orantısız büyüme sonucu bu marketler zincirlerine yeni halkalar takmıştır. Alınan tedbirler doğrultusunda hafta sonu yasakları nedeniyle semt pazarlarının kurulamaması gibi kısıtlamalar tüketiciler zincir marketlere mecbur bırakılmıştır..”

-Esnafı bitiren bu sermaye nereden güç alıyor, destekçi kim? soruları alıyoruz. Neden tedbir çağrılarımıza yanıt gelmiyor…

Bugün burada yine tekrar ediyorum ve tedbir çağrılarına kulak verilip, ivedi olarak hayata geçirilmesini talep ediyorum diyen başkan AKGÜL;

Avrupa’da örneği olan zincir marketlere yönelik yönetmelik, bir an önce iktidar tarafından hazırlanmalıdır. Zincir marketlerin ürün çeşitliliği sınırlandırılmalıdır sattıkları ürünler on beş bin çeşidi bulmaktadır, okul zamanı önlük, lastik zamanı lastik, beyaz eşya, zücaciye, gıda bizim küçük esnafımızı bitirmektedir. Bu marketlere Yöresel ürünleri satma zorunluluğu getirmeli, promosyon satışlarına sınır getirmeli, en büyük tedbiri Türkiye büyük millet meclisi almalıdır, sözleşmeleri Türk ticaret kanununa göre yapmalı , sözleşmelerden feragat olmamalı,10.000 nüfusun altındaki hiçbir ilde zincir marketler açılmamalıdır. Zincir marketler esnaf odalarının onayı olmadan açılmamalıdır, haftanın belirli günlerinde bu marketler açılmamalı, belirli günlerde kapatılmalıdır, ürün çeşitliliği azaltılmalıdır.

 

 

 

 

 

BU ÜÇ HARFLİ ZİNCİR MARKETLER KÜÇÜK ESNAFA TERÖR ESTİRMEKTEDİR.

Bu zincir marketler eskiden illerde birer ikişer varken şimdi her meskenin altında açılmış küçük esnafı yok etmektedir. Sadece küçük esnafı değil orta ölçekli dağıtım kanallarını orta ölçekli toptancıları da yok etmektedir.Bu marketlerin kazandıkları kendi kazandığı ilde kalmıyor, kendi genel merkezlerinin eline geçmekte dedir, çok uluslu sermaye şirketlidir bunlar. Vatanı ilini seven küçük esnafına sahip çıkmalıdır, dün söylediğimizi bugünde söylüyoruz, ekonominin çöküşüne neden olmamak için bir an önce ilimizde ve ülkemizde bu sorunlar ele alınmalıdır. Çözüm önerimizin temelinde pazar payının yüzde 50’sinden fazlasını domine eden ve tekelleşen bu marketlerin denetlenmesi ve rekabetin sağlanması adına esnaf odaları ila yerel üreticilerin çıkarlarını koruyan bir mevzuatın oluşturulmasıdır.

2 milyon esnafımız üç harfli zincir marketlerden büyüktür

SİVASIMIZ’DA KÜÇÜK ESNAF KADERİNE TERK EDİLMEMELİDİR

Buradan tüketicilerde sesleniyorum küçük  esnafa sahip çıkıp,  küçük esnafınızdan alışveriş yapınız. Küçük esnafa  sahip çık!! Diyen, Yiyecek maddeleri yapanlar ve satanlar esnaf odası başkanı Mehmet AKGÜL  sivas  halkına  çağrı yaparak zaman bölünme değil, bir olma zamanıdır. Unutmayalım ki bu sorun ancak birlikle çözülür.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam