bsr lichtenberg

Muharrem Ayı Nedeniyle Cem Vakfında İftar Programı Yapıldı | MySivas.Com Sivas Haberleri
reklam
reklam

Muharrem Ayı Nedeniyle Cem Vakfında İftar Programı Yapıldı | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

18 Eylül 2021 - 05:21

Muharrem Ayı Nedeniyle Cem Vakfında İftar Programı Yapıldı

Son Güncelleme :

12 Ekim 2016 - 18:28

40 kez okundu
reklam
Muharrem Ayı Nedeniyle Cem Vakfında İftar Programı Yapıldı
reklam
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in torunu Hz. Hüseyin’in şehit edildiği Muharrem ayının 10. günü nedeniyle Cem Vakfı Sivas şubesi tarafından iftar yemeği ve Kerbelâ matem gecesi düzenlendi.
Cem Vakfı Sivas şubesi hizmet binasında gerçekleştirilen iftar programına Vali Vekili Ömer Kalaylı, Belediye Başkan Vekili Erdal KARACA, İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan, Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ali Dağ, il protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Programda konuşan Vali Vekili Ömer KALAYLI; “Peygamberimizin Allah’ın ayı olarak haber verdiği muharrem ayı, bereket ve feyzin, birlik ve kardeşliğin, ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Zira aşure günü diğer günlerden daha bereketli ve mübarek bir gündür.
Âşure günü, hepimizin malumu üzere hicrî senenin ilk ayı olan muharrem’in 10. günüdür. Bu güne aşure isminin verilmesinin hikmeti, o günde Cenâb-ı Hakkın, on peygamberine on değişik ikram ve ihsanda bulunmasıdır. Bu ikramlar ise şöyle belirtilmektedir:
1. Allah, Hz. Musa’ya (a.s.) Âşura gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.
2. Hz. Nuh (a.s.) gemisini cûdi dağının üzerine âşura gününde demirlemiştir.
3. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından âşure günü kurtulmuştur.
4. Hz. Âdem’in (a.s.) tevbesi âşure günü kabul edilmiştir.
5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan âşure günü çıkarılmıştır.
6. Hz. İsa (a-s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.
7. Hz. Davud’un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.
8. Hz. İbrahim’in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.
9. Hz. Yakub’un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.
10. Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.
İşte böylesine mânalı ve kudsî hâdiselerin yıldönümü olan bu mübarek gün ve gece, müslümanlar tarafından asırlarca hep kutlana gelmiştir.
Aşure gününün bu manevi ve berraklığının yanında bizleri derinden hüzne boğan ve içimizi sızlatan bir tarafı da vardır. Bu tertemiz berraklığın üzerinde Kerbela karanlığının kesafeti de görülmektedir. Hicretin 61. yılının muharrem’ine ait 10. gününde Hazret-İ İmam Hüseyin (r.a.) 55 yaşında iken ailesiyle birlikte Kerbelâ’da hunharca şehit edilmiştir. Yarım asır öncesinden peygamberimizin bizzat haber verdiği bu ciğerleri yakan olay, Hazret-İ Hüseyin’i cennet gençlerinin efendisi olma şanına yüceltmiştir.
Çevremize bu günlerin güzelliğini yansıtmalıyız. Dostlarımızı, komşularımızı, ana-babalarımızı, akrabalarımızı ziyaret etmeli, atalarımızın bize miras bıraktığı aşure tatlılarından bolca yapıp eşe-dosta ikram etmeliyiz. Sevgi ve dostluk bağlarımızı geliştirip,  herkese iyilik yapmanın, faydalı olmanın gayretine girmeliyiz. Aşure gününden ziyadesiyle ders almalıyız ki bir daha kerbelalar yaşanmasın ve beraberliğimize leke sürülmesin.” ifadelerine yer verdi.
Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği konuşmaların ardından dualar okunarak, oruçlar hep birlikte açıldı.
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam