bsr lichtenberg

SİVAS BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (SBTÜ) BÜNYESİNDE HAZIRLANAN BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJESİNE TÜBİTAK DESTEĞİ | MySivas.Com Sivas Haberleri
reklam
reklam

SİVAS BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (SBTÜ) BÜNYESİNDE HAZIRLANAN BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJESİNE TÜBİTAK DESTEĞİ | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

17 Eylül 2021 - 12:14

SİVAS BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (SBTÜ) BÜNYESİNDE HAZIRLANAN BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJESİNE TÜBİTAK DESTEĞİ

Son Güncelleme :

14 Eylül 2021 - 14:59

35 kez okundu
reklam
SİVAS BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (SBTÜ) BÜNYESİNDE HAZIRLANAN BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJESİNE TÜBİTAK DESTEĞİ
reklam

SBTÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Fuat Erden’in yürütücülüğünde başvurusu yapılan “Termoelektrik Malzeme Olarak Karbon Nanotüp/Kopolimer Kompozitlerinin Geliştirilmesi” adlı projenin TÜBİTAK tarafından bilimsel olarak desteklenmesine karar verildi.

2021 yılı 1. döneminde “1001 – Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında sunulan projelerin bilimsel değerlendirme sonuçları TÜBİTAK tarafından 4 Eylül 2021 tarihinde açıklandı. Bu kapsamda, SBTÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Fuat Erden yürütücülüğünde başvurusu yapılan “Termoelektrik Malzeme Olarak Karbon Nanotüp/Kopolimer Kompozitlerinin Geliştirilmesi” adlı proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Proje hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Fuat Erden: “Günümüzde, halen daha enerji ihtiyacımızın %80 civarını fosil yakıtlardan sağlamaktayız. Hâlbuki fosil yakıt kullanımının çevreye ciddi zararlarının olduğu ve fosil yakıtların, yenilenebilir olmadığından er ya da geç tükeneceği bilinmektedir. Ayrıca, fosil yakıtların yanması sonucu açığa çıkan enerjinin yaklaşık %66 civarı da atık ısı olarak atılmaktadır. Termoelektrik malzemeler, sıcaklık farklarının direkt olarak elektriksel voltaja dönüştürülebilmesi ile bu atık ısılardan enerji üretebilme potansiyeline sahiptir. SBTÜ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Salih Özbay Hocamızın da proje ekibinde araştırmacı olarak yer aldığı TÜBİTAK 1001 projemiz kapsamında termoelektrik malzeme olarak KNT/kopolimer kompozitleri geliştireceğiz. Geliştireceğimiz KNT/kopolimer kompozitlerimiz oda sıcaklığında yüksek verimli, esnek, insan ve çevre dostu termoelektrik malzemeler olacağından, gündelik hayatta kullanabileceğimiz, başka bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan yalnızca insan vücudu ve dış ortam arasındaki sıcaklık farkından kendi enerjisini üretebilen, şarj ihtiyacı olmadan sorunsuzca çalışabilecek akıllı kol saatleri veya adım sayan, nabız ölçen ve uyku takibi yapan akıllı bileklikler vb. cihazların geliştirilmesinde öncü olabileceğini düşünmekteyiz.” dedi.

 

SBTÜ’nün özellikle savunma teknolojileri ve tarım bilimleri başta olmak üzere mühendislik alanlarında ileri teknoloji geliştirme ve bilgiyi ürüne dönüştürme misyonuyla hareket ettiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul “SBTÜ, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, yeni nesil, girişimci ve genç bir üniversitedir. TÜBİTAK tarafından bilimsel olarak desteklenmesine karar verilen bu projemiz de ileri teknoloji geliştirme ve bilgiyi ürüne dönüştürme misyonumuzla paralel bir çalışmadır. Proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Fuat Erden ve proje araştırmacısı Dr. Öğretim Üyesi Salih Özbay hocalarımızı tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.” dedi.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam