bsr lichtenberg

Oniki Parmak Bağırsağı ile Kalın Bağırsak arasındaki Kaçak Dünyada İkinci Kez Ameliyatsız Kapatıldı | MySivas.Com Sivas Haberleri
reklam
reklam

Oniki Parmak Bağırsağı ile Kalın Bağırsak arasındaki Kaçak Dünyada İkinci Kez Ameliyatsız Kapatıldı | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

18 Eylül 2021 - 14:32

Oniki Parmak Bağırsağı ile Kalın Bağırsak arasındaki Kaçak Dünyada İkinci Kez Ameliyatsız Kapatıldı

Son Güncelleme :

08 Haziran 2021 - 23:31

205 kez okundu
reklam
Oniki Parmak Bağırsağı ile Kalın Bağırsak arasındaki Kaçak Dünyada İkinci Kez Ameliyatsız Kapatıldı
reklam

Uzun süredir bulantı, kusma ve kronik ishal nedeniyle birçok sağlık kuruluşuna başvuran hastaya yapılan endoskopi sonucunda onikiparmak bağırsağında kaçak tanısı kondu ve böyle bir hastaya dünyada 2. Kez yapılan ameliyatsız endoskopik klemps yöntemi uygulanarak hasta sağlığına kavuştu.

Medicana Sivas Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç.Dr.Erol Çakmak bu tarz vakaların dünyada çok nadir görüldüğünü belirterek hastalık ile ilgili bilgi verdi. Çakmak “ Onikiparmak bağırsağı ile kalın barsak arasında olan kaçak, hastaya kilo kaybı başta olmak üzere karın ağrısı, iştahsızlık, kusma ishal gibi şikâyetler verir. Dünya da çok nadir görülür ve kanser, crohn, divertikül gibi bozukluklara bağlı gelişen bu kaçak hastayı telafisi olmayan ölümcül sonuçlara götürebilir.” Dedi.

Dünyada 2. Kez yapıldı

Gastroenteroloji Uzmanı Doç.Dr.Erol Çakmak dünyada 2.kez yapılan yöntem ile hastaya OTSC (Over the Scope Clip) yani kurt kapanı olarak bilinen metalik klipsi başarılı şekilde konarak kapatıldığını ileterek  hastanın sürecini şu şekilde anlattı. “Hastamız uzun süredir bulantı, kusma ve kronik ishal nedeniyle birçok sağlık kuruluşuna başvurmuş ancak hastalığı ile ilgili net bir tanı alamamıştı. Son bir yıllık şikâyetlerinde kilo kaybının artması ile birlikte kliniğimize başvurdu. Endoskopi önererek işleme başladık. Onikiparmak bağırsağında kaçak yani fistül olduğu tespit edildi ve ardından kolonoskopi planlanarak kolonoskopi işlemini gerçekleştirdik. Kolonoskopide kaçağın bağırsağa açıldığı fistül ağzı görüldü. Bu onikiparmak bağırsağı ile kalın barsak arasında oluşan kaçak dünyada çok nadir görülür ve kanser, crohn, divertikül gibi bozukluklara bağlı gelişir. Bu tip kaçaklar genelde ameliyat ile kapatılır. Bu ameliyatlar büyük ameliyatlar olduğu için hastanede uzun yatış süresi hastanın bakım süreci gibi etkenleri ve komplikasyonları birlikte getirir. Hastamızın konforu için ameliyatsız yönteme karar vererek OTSC klemps yani Kurt kapanı olarak bilinen metalik klipsi başarılı şekilde kaçak olan bölgeye yerleştirerek kapattık. Hastamız duodenokolik fistülün OTSC ile kapatılan dünyada ikinci hastadır. Yaptığımız endoskopi ve kolonoskopi ile kaçağın her iki tarafı başarılı bir şekilde kapandığı görüldü. İşlemden sonrasında oral beslenmeye başlayan hasta kusma ve ishal şikâyetlerinin kaybolduğu görüldü. Kısa sürede taburcu ederek evine gönderdik. Bundan sonraki hayatında bu tarz şikâyetleri olmayacak, sadece rutin kontrolleri ihmal etmemesi gerekiyor.” dedi.

Hastanın şikayetleri ertesi gün kayboldu

Dünyada 2.vaka olarak kayıtlara geçen 61 yaşında ki kadın hasta Hayriye Binay “uzun zamandır şikâyetlerim mevcuttu birçok tedavi uygulandı fakat sonuca varamadık. Son bir yılda kilo kaybı artınca her şeyden şüphelendik. Öneri üzerine doktorumuz Erol Bey’e ulaştık. Yaptığı tahlil ve tetkiklerden sonra yapacağı işlemi anlattı bizlere. Ailem ile görüşerek işlemi kabul ettim. Hemen ertesi gün birçok şikâyetim kayboldu. İshalim, bulantım hemen kesildi. Şimdi çok rahatım.” dedi.

 

 

 

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam