reklam
reklam

SAĞLIĞIN REKLAMI ve İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞI OLMAZ | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

22 Nisan 2021 - 19:16

SAĞLIĞIN REKLAMI ve İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞI OLMAZ

Son Güncelleme :

06 Nisan 2021 - 22:16

1.449 kez okundu
reklam
SAĞLIĞIN REKLAMI ve İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞI OLMAZ
reklam

1994 yılında Türkiye’nin taraf olduğu ‘Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi’ uyarınca, ülkeler arası yayıncılıkta reçeteye tabi ilaç ve tedaviler için reklam yapılmasının kesin olarak yasaklanmıştır.

Her türlü gözlük camı, optik çerçeveler, kozmetik numarasız, numaralı kontak lensler ilaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen tıbbi cihazdır.

SAĞLIK MESLEK MENSUPLARI İLE SAĞLIK HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN DİĞER MESLEK MENSUPLARININ İŞ VE GÖREV TANIMLARINA DAİR YÖNETMELİĞE GÖRE;

TÜM SAĞLIK MESLEKLERİNİN ORTAK PAYDASI VE ÖZELLİĞİ”,İNSAN VE TOPLUM SAĞLIĞI” İLE İLGİLİ OLMALARIDIR.

  1. b) Sağlık meslek, Tabip, Diş tabibi, eczacı, hemşire, ebe ve OPTİSYEN ile 1219 sayılı kanunun ek 13’üncü maddesindeki tanımlanan diğer meslek mensuplarını, şeklinde tanımlanmış ve Sağlık mesleği mensubu olarak sınıflandırılmıştır.

Madde 5/c

  1. c) Yanıltıcı, talep artırıcı ve kendilerini övücü tanıtım yapamaz, kampanya düzenleyemez ve hiçbir şekilde reklam yapamaz. Sadece isim, unvan, dal ve adreslerini tanıtabilirler.

Genel kurulda onaylanan deontoloji yönetmeliğimize göre de ,reklam ve internet üzerinden satış yasaklanmıştır.

Tüm Sağlık mesleklerinde reklam ve internet üzerinden satış yasaktır.

Taylan KÜÇÜKER

  1. Bölge Kuzeydoğu Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı

Taylan KÜÇÜKER

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam